Funguje to po kvapkách

Autor: Renáta Holá | 11.9.2014 o 16:27 | Karma článku: 8,25 | Prečítané:  1828x

Dnes som bola znova u psychologičky. Po vyše polročnej prestávke. Na jar, keď sa sťahovala na nové pôsobisko, kázala mi zavolať koncom marca na pôvodnú pevnú linku. Koncom marca som si však povedala, že asi už nezavolám, že mi to až tak veľa nedáva. 

V lete mal manžel trojtýždňovú dovolenku, a tak sme sa rozhodli, že prvý týždeň budeme maľovať. Najprv dve izby a potom zvyšok domu. Plánovali sme to dlhšie. Bála som sa toho trochu. Svoje plánovanie, kde čo preložím, ako všetko nutné vysťahujeme,... som však tentoraz ovládla a vopred som sa tým nezaťažovala. Bola som prekvapená, že som popri dvoch chlapoch, ktorí premiestňovali nábytok, stíhala a vládala upratovať prach a špinu pod a za nábytkom, vypratávať skrine,...

V minulosti som sa snažila mať všetko vopred dôkladne do detailov premyslené. A premýšľala som hlavne pred spaním. Časom som svoje myšlienky nevedela upokojiť a uložiť sa na spánok. Nespávala som. Stále som niečo riešila. Už to neboli len moje zajtrajšie, pozajtrajšie aktivity, ale i problémy, konflikty... Až u mňa prepukla psychotická porucha.  

Keď som uvažovala nad tým, ako v relatívnom pokoji, bez stresu som zvládla tohoročné maľovanie, prišla som na to, že to je vďaka mojej psychologičke. Ona mi pomohla naučiť sa žiť prítomnosťou, žiť dnešným dňom. Neriešiť, to, čo bude zajtra, pozajtra, o týždeň, o dva... Zbytočne sa nezaťažovať starosťami o budúcnosť. Zistila som, že psychoterapia funguje ako prúdiaca voda, ktorá pomaly omýva pôvodne hranaté kamene, tie drobnejšie aj posúva a mení ich na obliaky. Pôsobí pomaly, nenápadne. Ako povedal môj manžel: „.. po kvapkách... a po kvapkách aj pohár naplníš.“

Jedným z mojich cieľov v psychoterapii bolo naučiť sa zvládať stres, neupadať do nespavosti, ktorú musím riešiť tabletkami na spanie, aby som nedospela k ďalšej epizóde psychotickej poruchy. V lete som zistila, že kúsok na tejto ceste sa mi podarilo už prejsť vďaka sedeniam u psychologičky. Preto som sa jej snažila dovolať, aby som si dohodla ďalší termín. Bolo však už dávno po marci, leto v plnom prúde. Ona bola na novom, pre mňa neznámom mieste a telefón na „starej“ pevnej linke nik nedvíhal. Na internete mala tiež ešte pôvodnú adresu ordinácie so starým telefónnym číslom. Dúfajúc, že v pôvodnej ordinácii nájdem aspoň oznam o jej novej adrese, vybrala som sa raz do mesta. Oznam zanechala aj s novým telefónnym číslom a adresou. Nebol problém dohodnúť si s ňou stretnutie, z ktorého som sa dnes vrátila s dobrým pocitom, že pokračujem v tom, čo mi prospieva.                     

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Real Madrid vyhral Ligu majstrov aj po tretí raz v rade

Po veľkej chybe gólmana Liverpoolu vyrovnal Mané, Real znova vyhráva po Baleových nožničkách a ďalekonosnej strele.

AUTORSKÁ STRANA BORISA VANYU

Prečo sa na malom ostrove strieľalo aj po nemeckej kapitulácii

Zabíjajme, lebo aj tak nás zabijú.

SPIŠ KORZÁR

Po prietrži mračien ostali popradské ulice pod vodou

Počasie dalo v sobotu Tatrancom opäť zabrať.


Už ste čítali?