Snímam klobúk, pán farár

Autor: Renáta Holá | 26.4.2014 o 21:32 | Karma článku: 17,41 | Prečítané:  3833x

„Ideš na omšu?" Opýtala sa ma nedávno vyše osemdesiatročná teta Kristína. „Nejdem." „Aká si to katolíčka?" „Neporiadna, teta, neporiadna," odpovedám.

 

Na omši som fakt dávno nebola, no dnes som bola som na pohrebe. Čo ma prekvapilo bolo, že v rozlúčkovej reči pán farár povedal: „Pred nebeskou bránou sa nebude rátať to koľkokrát si bol v kostole, ale aký si bol človek, ako si mal rád." Počuť niečo takéto od predstaviteľa cirkvi je podľa mňa pokrok. Klobúk dole, pán farár!

Úplný opak jeho predchodcu, farára, ktorý rečnil na pohrebe mojej starej mamy. Dodnes s mamou s nevôľou spomíname ako na pohrebe rozprával o tom, ako by nebola nebohá stará mama rada, že jej deti a vnúčatá nechodia do kostola, na spoveď a celkovo majú vlažný vzťah k cirkvi. Pritom farár starú mamu nepoznal, pretože ona tiež ako celá jej rodina nechodila na pobožnosti, modlievala sa len doma. Z rozlúčkovej reči spravil našej rodine kázeň o potrebe pravidelnej účasti na omšiach a spovediach. Svojou rečou na pohrebe mojej starej mamy docielil pravý opak. Rodina na kostol a cirkev úplne zanevrela.

Dnešná rozlúčka so zosnulým bola naopak o láske, o vzťahoch v rodine, o odpúšťaní. O tom, aké dôležité je v živote človeka mať rád ľudí. Žiadne kázanie o potrebe účasti na cirkevných obradoch.

V ostatnom čase som bola na dvoch pohreboch dvoch osamelých ľudí, ľudí, ktorí nemali vlastnú rodinu len príbuzných, bratov, sestry a ich deti. Žili však v láske pre svojich príbuzných. Páčilo sa mi, že náš súčasný farár v oboch prípadoch vyzdvihoval dobrotu a láskavosť zosnulých a poukázal na to, že i život človeka bez potomstva má zmysel.

Hoci som veriaca, do kostola chodím zriedkavo. Dá sa povedať, že príležitostne, no náš súčasný farár si získal moje sympatie. Prečo? Nemoralizuje, nenaháňa ľudí do kostola, ale vyzdvihuje to najdôležitejšie v živote - lásku  a dobré vzťahy medzi ľuďmi.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?