Prejavy chorého myslenia a nálad pri schizoafektívnej poruche

Autor: Renáta Holá | 9.11.2013 o 20:06 | Karma článku: 14,52 | Prečítané:  15128x

Môj prvý atak riešila výjazdom mamina obvodná doktorka a ona našim hneď odporučila, aby ma vzali na druhý deň psychiatričke s kartotékou od môjho obvodného lekára. Bola som akútny prípad zrelý na hospitalizáciu - ťažkej depresia s schizofrenickými príznakmi.

Napriek liečbe liekmi sa mi ataky vracali. Momentálne som už dlhšie stabilizovaná, no hrozba atakov nie je stále zažehnaná. Nielenže sa mi striedajú obdobia depresie a mánie, ale občas si s hrôzou uvedomujem, že odtrhnutie od reality nie je až tak vzdialené ako sa zdá.

Aj minule, keď som bola v mánii, plná energie a radosti zo života začali ma napadať myšlienky, že nič nie je náhoda, všetko so všetkým súvisí a navzájom do seba zapadá, napríklad,  že mnohé články na internete, ktoré som v ten deň čítala, boli písané práve pre mňa, že niektoré komenty na facebooku su adresované mne, že na ne musím reagovať, že nie náhodou hovoria v rádiu to, čo práve hovoria a mňa to oslovuje..., proste bola som pekne vzťahovačná. V mánii si človek neuvedomí klamlivosť takýchto myšlienok, verí tomu. Až s odstupom času príde na to, že zase tu bolo to štádium.

Alebo som si tiež zrazu uvedomila, že týždne som verila v niečo, čo sa údajne stalo a čo som vyviedla. Nikomu som o tom nehovorila, a tak ma z tohto klamu nemal kto ani vyviesť. Bola som si vedomá, že nesmiem o tom nikomu povedať, lebo by som niesla následky. Po čase som si uvedomila, že môj čin sa v skutočnosti nestal, že sa mi len prisnil. Zarážajúce však bolo, že istý dosť dlhý čas (niekoľko týždňov) som žila v presvedčení, že môj sen bol skutočnosťou. Jasné, stáva sa, že sa neviete prebrať zo sna, že vám v ten deň chodí po rozume, čo sa vám snívalo, ale že tomu veríte i niekoľko týždňov a celý ten čas žijete vlastne v inej realite

S hrôzou som si uvedomila, že to sú tie poruchy myslenia a vnímania, to sú schizofrenické príznaky mojej choroby. Človek si ich uvedomí až neskôr. Keď odchádza mimo realitu, vtedy môže zbadať náznaky, no nechce si pripustiť ich nebezpečenstvo.

Mánia je pre mňa nebezpečná, veľmi ľahko sa prehupne v atak, no i tak si ju vychutnávam a bránim sa jej potláčaniu liekmi. Je s ňou spojená kopa energie a radosti. Vtedy si v duchu pospevujem, všetko zvládam, všetko stíham, takmer lietam. Mám šťastné obdobie, užívam si život a vtedy si mám dať liek na upokojenie? Mám toto obdobie prespať ? Psychiatrička vraví, že radšej prespať ako by sa to malo zvrhnúť do ataku. Vravia to i moji blízki, no ja sa pokúšam už nejaký čas tieto obdobia ustáť. Viem, že sa pohybujem na hrane, ale viete aké je to fajn, keď to prežijem bez ujmy na zdraví. Mám dojem, že ma to posilňuje. Avšak lieky na upokojenie mám doma v poličke, pre istotu poruke. Verím, že keď mi to bude prerastať cez hlavu včas si ich dám.

Rovnako je to s depresiou. Pred týždňom som bola v mánii, tento týždeň na mňa dolieha depresia. Striedanie nálad je pre schizoafektívnu poruchu typické. Určité výkyvy nálad sa snažím zvládať. Teraz mám pre zmenu nedostatok energie, žiadna činnosť ma nebaví. Všetko, čo robím, robím len z povinnosti a k niektorým činnostiam ma však nič nedonúti. Počkajú. Denne sa premáham, a tak poobede už ako tak fungujem. Púšťam si hudbu, bicyklujem či chodím na prechádzky, navštevujem blízkych,  aby som sa prebrala z letargie a pozdvihla svoju náladu. Podľa lekárky by som si mala zvýšiť dávku antidepresív, ale moje skúsenosti mi vravia, že toto nie je hlboká depresia. Je to len jej slabý odvar. A tak vydržím, prežijem. Kým nemám vtieravé myšlienky o nezmyselnosti bytia, snažím sa to ustáť bez zvyšovania antidepresív a horšie obdobie zas časom pominie. Zvlášť teraz nechcem zvyšovať antidepresíva, keď sa mi ich po mnohých rokoch podarilo znížiť na minimum. Iba keby depresia začala prekvitať, bola by neznesiteľnejšia, vrátim sa na pôvodnú dávku. Veď nik nevie ako sa budem cítiť zajtra. Možno bude slnečnejší deň a ja sa po dlhom čase pustím aj do tých odkladaných činností.

Musím však spomenúť, že keby som lieky vôbec nebrala, môj stav by bol úplne iný. Symptómy psychózy a poruchy nálad by ma pohltili. Za to, že sa s chorobou dokážem „pohrávať", že ju môžem takto v miernejšej forme pozorovať, vďačím práve liekom, ktoré ju držia na uzde.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Otázky o Threeme a Kočnerovi, na ktoré odpovedá Adam Valček (video)

Reportér denníka SME hovoí o Threeme aj o Kočnerovi.

Komentár šéfredaktorky

Nemôžu zo seba vyvrátiť Kočnera ako pokazené jedlo

Kočner nie je fikcia, nie je vymyslená Marvelovská figúrka.


Už ste čítali?