Keď príde mánia, antidepresíva znižujem

Autor: Renáta Holá | 6.9.2013 o 22:59 | Karma článku: 14,59 | Prečítané:  4116x

Dnes po dlhom čase užívam najnižšiu možnú dávku antidepresív. Ako som sa k tomu dopracovala? Pred niekoľkými dňami som začala fungovať v inom móde. Ocitla som sa v mánii.

Ráno som síce po vychystaní syna do školy ešte pospala, no keď som sa zobudila, bola som plná energie, priam zo mňa prýštila. Nakŕmila som zvieratá a chystala sa upratovať, no novinky na facebooku, blog a všetko ostatné ma akosi viac zaujímalo. Mala som skvelú náladu a svet bol zrazu gombičkou. Zároveň som začala byť vzťahovačná a všetko sa ma dotýkalo, všetko ma oslovovalo,  všetko som mala potrebu sledovať a komentovať. Popri tom som sa snažila vykonať také prízemné veci ako umyť podlahy a poutierať prach. Keďže som od práce neustále odbiehala k počítaču, trvalo mi to neskutočne dlho. Sprvu som si túto eufóriu užívala, dávno som tak naplno nežila, no poobede som už z toho odbiehania a vracania sa k rôznym činnostiam bola psychicky unavená. Cítila som, že potrebujem spomaliť. Uvedomovala som si, že od raňajok som nič nejedla a ani som nepociťovala hlad. Podarilo sa mi tempo zvoľniť. Vracala som sa do normálnejších koľají.

Večer som horko-ťažko zaspala bez tabletky, no spala som ako myš na vreci, dakde v pozadí som stále cítila akýsi zmätok. Ráno som sa zobudila nedospatá, no časom ma ospanlivosť prešla. Pociťovala som nekonečnú úľavu, že konečne som pokojnejšia. Cítila som, že je po mánii a svoje konanie i zmýšľanie mám znova pod kontrolou. Zároveň mi zasvietila kontrolka. Dokedy? Pretože spolu s mániou sa objavil blud - pocit, že všetko sa točí okolo mňa, všetko so všetkým súvisí, všetko do seba zapadá. Bludy sú príznakom schizofrenickej časti mojej choroby. Kládla som si otázku: „Prečo sa zrazu z ničoho nič objavil? Nie je varovaním, že sa zas niekam rútim?"

Včera som bola na kontrole u psychiatričky. Potvrdila mi, že depresia je preč. Vraj treba znížiť antidepresíva a pýtala sa ma či s tým súhlasím. Veľmi rada! Veľmi rada skúsim žiť na najnižšej možnej dávke antidepresív. Aspoň uvidím, čo to so mnou robí. Aj tak by som ich najradšej vysadila, veď kto by nechcel existovať bez liekov. Bludy a mániu by som mala krotiť Diazepamom, ktorý mám užiť podľa potreby a ktorý ma upokojí a možno i zaspím. Radšej vraj túto eufóriu prespať, aby som sa nedostala svojím konaním a zmýšľaním tam, kam nechcem, aby mi nepreskočilo.

V náleze mi stav označila ako stabilizovaný s úvodzovkami.

Dnes som teda začala po dlhom čase užívať najnižšiu možnú dávku antidepresív. Uvidíme, čo to spraví v mojom mozgu, ako sa bude moje ja prejavovať, keď bude prekryté menšou clonou psychofarmák.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Sex, drogy a rock and roll do tábora nepatria, vraví šéf skautov

Skauting vedie deti k zodpovednosti, hovorí šéf skautov.


Už ste čítali?