Treba psychiatrické lieky užívať po celý život?

Autor: Renáta Holá | 19.9.2015 o 22:00 | Karma článku: 6,86 | Prečítané:  2027x

Som jednou z tých, ktorá sa pred rokmi stratila vo svojom živote. Okolnosti, čo sa mi vtedy diali, ma tak zaskočili, až som sa z toho zbláznila. Striedali sa u mňa pocity strachu, úzkosti, depresívne a manické stavy, zmätenosť...

Rodina nevedela ako mi pomôcť, môj stav ňou otriasol, a tak zavolali lekára a nahovorili ma na návštevu psychiatra. Ten ma poslal do nemocnice, na uzavreté psychiatrické oddelenie. Keď som sa tam po prvých elektrošokoch spamätala, nechápala som, čo tam robím a chcela som sa stadiaľ čím skôr dostať. Nebolo to také jednoduché, no po šiestich týždňoch sa mi to našťastie podarilo. Bola som prepustená do ambulantnej liečby s diagnózou „psychotická porucha so sklonom k schizofrénii“ a vyzbrojená kopou liekov na užívanie. Zrazu som to nebola ja. Bola som depresívna, úzkostlivá, nepokojná, apatická,... Hoci som sa snažila, ťažko sa mi vracalo do normálneho života. Psychiatrička, u ktorej som bola v ambulantnej liečbe po čase uznala, že lieky na ktoré som bola z nemocnice nastavená, mi viac škodia ako prospievajú a väčšinu z nich sme vysadili. Ostal len Seropram, podľa potreby liek na spanie a Lexaurin na potlačenie občasných úzkostných stavov. Po piatich rokoch však prišla ďalšia epizóda. Tentoraz bol spúšťačom stres a nadmerná záťaž v práci. Znova som bola hospitalizovaná na uzavretom oddelení psychiatrie a do reality ma dostávali elektrošokmi. Chybou vraj bolo vysadenie antipsychotík, ktoré vraj zabraňujú ďalším epizódam šialenstva. A vtedy sa to začalo, neustále som od psychiatrov počúvala: „Máte narušenú chemickú rovnováhu v mozgu... je to dedičné... lieky musíte užívať stále...“ Antipsychotiká i iné lieky som poctivo brala, i keď som sa vždy snažila, aby mi ich lekári nenavyšovali. Na krátku dobu sa ma podarilo stabilizovať, potom prišli dalšie epizódy (napriek užívaniu antipsychotík). Bola som uznaná za invalidnú a lekári i moji blízki a kolegovia ma nahovárali, aby som zanechala prácu. Po čase som tak učinila, užívala som lieky, nepracovala a môj stav sa dlhodobo (už 7 rokov) stabilizoval. Je to dedičné, trvalé, nič s tým nenarobím, príznaky môžem maximálne zmierniť pravidelným užívaním liekov... Zmierila som sa s tým a stala sa poslušnou pacientkou. Užívala som antipsychotiká, antidepresíva a benzodiazepamíny. Jediným šťastím bolo, že som sa vždy snažila byť aspoň schopná postarať sa o seba, manžela a deti, domácnosť, a preto som sa bránila vyšším dávkam a otupenosti z nich.

Stratila som mnoho priateľov, no našla som spoločenstvo podobne postihnutých ľudí. A vďaka nim som sa raz dozvedela aj o Willovi Hallovi, americkom terapeutovi, ktorému bola v minulosti diagnostikovaná schizofrénia. Bol paranoidný, niekoľkokrát sa pokúsil o samovraždu a trvalo mnoho rokov, kým dospel k záveru, že zotavenie z tejto choroby je možné, že často ide len o prechodnú epizódu. Dôležité je nestratiť nádej, nevnímať lieky ako nevyhnutnú prevenciu pred ďalšou krízou. Nenechať sa chytiť do siete „som chorý, potrebujem lieky, ktoré zabránia opakovaniu epizód“. Will Hall pritom nepopiera užitočnosť liekov pri ich krátkodobom užívaní, kým sa človek dostane z najhoršieho a jeho stav sa stabilizuje. Tvrdí však, že pri dlhodobom užívaní psychiatrické lieky menia naše vedomie, čo môže a nemusí byť prospešné. Hovorí o potrebe zváženia plusov a mínusov užívania psychiatrických liekov, o potrebe nezveličovať riziká psychiatrických symptómov a zabráneniu bagatelizovania rizík spojených s užívaním týchto liekov. Nie je vždy nutné brať lieky doživotne. Každý je však iný a neexistuje všeobecný návod na ich užívanie, zníženie či vysadenie. Môžeme sa však naučiť žiť so symptómami, osvojiť si techniky na ich lepšie zvládanie, pestovať zdravé životné návyky a pri dostatočnej podpore okolia možno môžeme lieky nielen postupne znížiť ale i vysadiť.

V každom prípade sú príbeh, skúsenosti, názory Willa Halla pre nás, psychiatrických pacientov, pre našich príbuzných ale i pre lekárov a pomáhajúce profesie zaujímavé. Bližšie sa o nich môžeme dozvedieť túto jeseň a to neďaleko našich hraníc. Will Hall totiž zavíta do Českej republiky 20.novembra do Brna a potom 21. a 22.novembra do Prahy. Pražskú čast programu Willa Halla organizuje Fokus Praha. Pre brnenskú časť vystúpenia Willa Halla sa hľadá podpora na https://www.startovac.cz/projekty/will-hall-brno/, kde nájdete aj bližšie informácie o projekte.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?