V boji so psychickou chorobou nie sme bezmocní

Autor: Renáta Holá | 11.6.2015 o 10:05 | (upravené 11.6.2015 o 16:42) Karma článku: 8,50 | Prečítané:  1597x

„Vás môže rozhodiť aj taká radostná udalosť ako napr. svadba,“ povedala mi pri jednej kontrole moja psychiatrička. A tak, keď sa ma táto udalosť mala tohto roku dotknúť, mala som obavy. 

V roku 2000 sa mi totiž spustila prvá epizóda schizoafektívnej poruchy. Bola som zo dňa na deň hospitalizovaná na uzavretom oddelení psychiatrie. Nasadili mi lieky a zhruba dva týždne si zo svojho života takmer nepamätám. Farmaká však nezaberali, šlo to so mnou naďalej dolu vodou, a tak mi bola nasadená elektrokonvulzívna liečba tzv. elektrošoky. Po nich som sa doslova prebrala do reality. Uvedomila som si, kde som a čo sa so mnou deje. Čím skôr som sa chcela vrátiť do domáceho prostredia k manželovi a k mojim v tom čase ešte malým deťom. Po necelých šiestich týždňoch od hospitalizácie sa mi to podarilo. Trvalo však takmer rok, kým som sa ako tak dostala z ťažkej depresie a po materskej dovolenke nastúpila do práce. Po rokoch prišli ďalšie epizódy, z ktorých ma lekári znova a znova dostávali elektrošokmi a následnou liečbou antidepresívami, antipsychotikami a inými liekmi ovplyvňujúcimi psychiku. V roku 2006 som sa stala invalidnou a ďalšie dve epizódy, ktoré nasledovali krátko po sebe v roku 2007 ma primäli k tomu, aby som odišla z práce, ktorá ma stresovala a stala som sa tak invalidnou „na plný úväzok“. Zníženie stresu a užívanie antidepresív a antipsychotík mi pomohlo natoľko, že odvtedy som hospitalizovaná nebola a stav sa mi stabilizoval. Choroba sa však nevytratila, epizódy mánie či depresie ma sprevádzali naďalej, no zvládala som ich ambulantne.

Po trinástich rokoch od prepuknutia psychickej choroby som sa rozhodla pre psychoterapiu a začala chodiť psychologičke. Ona mi nenápadne postupne podsunula iný pohľad na svet, na problémy, ktoré človeka v živote stretávajú.

Prostredníctvom diskusného fóra na stránke www.schizo.sk som našla viacero ľudí s podobnými problémami a vďaka jednému z jeho členov sme sa začali aj zhovárať na Zello kanáli. Spoznala som ľudí, ktorí sa s psychickými problémami boria aj s nízkymi dávkami liekov alebo existujú úplne bez liekov.     

Veľa som čítala a prišla som na to, že spusteniu epizód, ktoré viedli k hospitalizáciám, vždy predchádzalo moje duševné sužovanie sa úzkostnými myšlienkami a rôznymi obavami. Dospela som k názoru, že moja choroba začína „v hlave“. Áno, epizódy prepukajú pod vplyvom stresu, pod vplyvom vonkajších faktorov, no spúšťam si ich sama neplodným dlhodobým uvažovaním. Stala som sa pozorovateľom svojich myšlienok. Prestala som každú myšlienku, ktorá mi preletí hlavou, prijímať za vlastnú. Prestala som ten balast v hlave prehadzovať zo strany na stranu, naučila som sa nejaké techniky na uvádzanie sa do spánku. Pretože neplodné rozmýšľanie je úzko spojené s ponocovaním, s narušeným spánkom a odtiaľ je už len krôčik k depresii či mánii, ktorú neukočírujem.

Vlani som na jar znížila užívané antidepresíva a na jeseň zas antipsychotiká. K ďalšiemu znižovaniu antipsychotík som sa odhodlala až po zvládnutí dcérinej svadby. Hoci svadba bola pre mňa ako psychotičku náročná situácia a samozrejme som mala prirodzene narušený spánok, zvládla som ju oveľa lepšie ako napr. dcérine promócie, ktoré boli o mnoho menšou udalosťou, avšak prežívala som ich doslova na hrane psychického vyčerpania.

Dnes fungujem na zrejme najnižších možných dávkach liekov. Výkyvy do depresie či mánie ma neopustili, no zvládam ich aj vďaka tomu, že naďalej nepracujem a môžem podľa potreby zvoľniť vo svojich aktivitách. Zistila som, že som síce pre chorobu invalidná, nie však voči nej bezmocná. Viem, že so svojimi stavmi môžem pracovať a zvládať ich tak ľahšie a žiť aktívnejšie. Momentálne pomáham neteri realizovať jeden projekt zameraný na vytvorenie podmienok pre  aktívny odpočinok detí,  mládeže a strednej generácie v našej dedine . Baví ma to a napĺňa. Napriek rôznym prekážkam myslím, že zvládam život o mnoho lepšie než kedysi. 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?