Sme rozdielni, tak aj naša liečba je individuálna

Autor: Renáta Holá | 15.11.2014 o 13:05 | Karma článku: 6,53 | Prečítané:  1144x

Myslím si, že vysadzovať psychiatrické lieky, ak mám pocit, že ich potrebujem a pomáhajú mi, nemá význam. Aj ja som ich zatiaľ len znížila.

Bola som dlho presvedčená, že bez liekov to nejde. Skutočne mi veľmi pomohli. Pomohli mi ako tak sa znova vrátiť do bežného života matky, manželky. Dospela som však do štádia, že sa v mojom živote toľko vecí pomenilo, že mám silný pocit, že ich už nebudem potrebovať. Veľkú rolu v tom zohrali i informácie, ktoré sa mi dostali a ktoré ma presvedčili, že viacerí schizopacienti život zvládajú aj bez liekov.

Nechcem však lieky vysadzovať za každú cenu. Ak zistím, že niečo nebudem zvládať, som ochotná vrátiť sa k medikamentóznej liečbe. Neviem, kam ma to zavedie. Chcem to však skúsiť, žiť sama so sebou aj s prípadnými príznakmi, ktoré sa však musím naučiť zvládať. Uvedomujem si, že ma čaká tvrdá práca na sebe.  

V súčasnosti na sedeniach u psychologičky neraz nemám čo povedať, nemám sa na čo posťažovať, že by som niečo nezvládala alebo mala nejaké výrazné psychické problémy v období, čo sme sa nevideli. Jedným z dôvodov, prečo som k nej začala chodiť je prevencia. Chcem sa naučiť zvládať stres a životné ťažkosti, ktoré môžu nastať. Aby sa mi s príchodom nejakej udalosti, nespustila lavína choroby. Ak sa dá, chcem byť na situáciu vyvolávajúcu stres, aspoň čiastočne pripravená. Pretože už pár rokov žijem v „pokojnom režime“. Som na invalidnom dôchodku, nie som zamestnaná a venujem sa len rodine a sebe. Je to režim, ktorý mojej chorobe nedovolí rozpínať sa. Napriek tomu však slabšie zmeny nálad pociťujem. Vzruch, ktorý psychicky zdravý človek ani nevníma, mňa dokáže hodiť do mánie či depresie.

Avšak, už sa mi podarilo nejaké mánie ukočírovať, stopnúť ich v počiatkoch a na druhej strane i s liekmi som často fázovala do depresie a akosi som si na to zvykla - žiť s ním, slabším odvarom mojej choroby, žiť so svojimi náladami. Pocity ako úzkosť a nepokoj, ktoré ma kedysi prepadávali, už takmer nemávam. Psychiatrička mi síce tvrdí, že som to ustála vďaka liekom, že tie to podržali, no ja si myslím, že značný podiel na tom som mala ja sama, že som postrehla symptómy - kontraproduktívne zmýšľanie - a ďalej som ich nerozvíjala. "Nenasadla som na ten vlak" - a o to podľa mňa ide. Zachovať si odstup od svojich myšlienok. Nedať sa vtiahnuť do hlbočín depresie či víru mánie.

Tí, čo si myslíte, že lieky potrebujete (ako som si to i ja dlho myslela), zostaňte pritom, užívajte ich. Možno fakt ich potrebujete alebo možno ešte nenastal čas na ich zníženie či vysadenie. A príhodná chvíľa ešte len príde. Verím, že uzdravenie je v našich rukách.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?