Aj na Slovensku cítiť potrebu reformy psychiatrie

Autor: Renáta Holá | 17.10.2014 o 20:25 | (upravené 17.10.2014 o 21:41) Karma článku: 9,36 | Prečítané:  1643x

V utorok v českom Ždári nad Sázavou žena, trpiaca schizofréniou, vtrhla do Strednej školy obchodu a služieb, pričom nožom dobodala 16-ročného študenta (zraneniam podľahol) a dve študentky a policajta zranila. 

Treba dodať, že žena už v roku 2012 útočila na základnej škole v Havířově, kde tiež vážne zranila vychovávateľku. Za svoj čin v r. 2012 trestne stíhaná pre duševnú chorobu nebola, no súd jej nariadil ústavnú psychiatrickú liečbu. Liečebňa, kde bola umiestnená, po roku podala návrh na zmenu liečby na ambulantnú a príslušný súd žiadosti vyhovel vo februári tohto roku. Dohľad nad ambulantnou liečbou mala havířovská pobočka Okresného súdu v Karvinej.

Predpokladá sa, že útočníčka nebola v čase svojho činu príčetná. Udalosť vyvolala rôzne reakcie. Hoci väčšina psychicky chorých nie je nebezpečná pre svoje okolie (častejšie prežívajú trápenie so svojou chorobou), ozvali sa i hlasy, že ľudia s duševnou poruchou by mali byť trvale zavretí v ústavoch. Mne však z tejto smutnej udalosti vyvstáva otázka. Ako prebiehala ambulantná liečba útočníčky? Myslím, že veľmi podobne ako je tomu u nás, na Slovensku. Psychicky chorý navštevuje psychiatra raz za 2-3 mesiace, v lepšom prípade raz za mesiac. Raz za mesiac sa dostane na rad aj u psychológa, ak vôbec chodí na psychoterapiu.

Choroba útočníčky sa od februára do októbra vyvíjala, zrejme prechádzala rôznymi obdobiami. Ak sa o psychicky chorého nik nezaujíma, nemá kto dohliadať nad jeho stavom a sám mnohokrát svoj zhoršujúci sa stav nevie posúdiť. Ak na kontrolu psychiatrovi nepríde, nik sa tým nezaoberá a stav sa môže zo dňa na deň radikálne zhoršovať.

I keď sa stávajú takéto prípady ojedinele, ako im predchádzať? V Čechách už predtým, než sa uvedený prípad stal, pracovali na reforme psychiatrie. V teréne by mali pracovať psychiatrické sestry a špeciálni sociálni pracovníci, ktorí by sledovali a pomáhali psychicky chorému po prepustení z liečby z nemocnice. V súčasnosti reforma  psychiatrie v Čechách čaká na interpelácie.

Čo sa deje medzi dvoma kontrolami u psychiatra so psychicky chorým? Jeho choroba sa vyvíja, často trápi psychicky chorého a on je odkázaný maximálne na telefonický kontakt s psychiatrom. To však musí byť snaha na oboch stranách. Je to žalostne málo.

Nie je čas zamyslieť sa aj u nás na Slovensku nad psychiatrickou starostlivosťou, ktorá je ľuďom v ambulantnej liečbe poskytovaná? My, psychicky chorí, po nej voláme. Budeme čakať až sa niečo podobné stane aj u nás? Alebo včas začneme preventívne prehodnocovať starostlivosť o psychicky chorých mimo psychiatrických nemocníc aj na Slovensku? 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?