Kúpa ojazdeného auta

Autor: Renáta Holá | 14.5.2013 o 10:28 | Karma článku: 12,25 | Prečítané:  2405x

Rozhodli sme sa kúpiť nové auto. Teda nie nové, ale novšie ako to naše. Chceli sme troj-štvorročné ojazdené menšie auto. Ojazdené auto sme šli kupovať po prvýkrát. Manžel najprv zavrhol všetky autobazáre: „Tam nás najskôr ošudia, pretáčajú kilometre, maskujú vady..., ja odtiaľ auto nechcem," tvrdil. A tak som začala na webe hľadať vhodné  inzeráty s autami, lebo som vedela, že keď to nechám na neho, on je taký akčný, že auto by sme nemali ani o rok. Pravidelne som mu ukazovala potenciálne inzeráty. A aké sú naše skúsenosti? Na akých predajcov sme natrafili?

Inzerát, ktorý sa nám pozdával, prezentoval o čosi väčšie auto ako sme pôvodne chceli, no bolo štvorročné a malo dobrú cenu. Predajca mal uvedené plné meno a bol z Malaciek. Inzerenta sme mali kontaktovať priloženým formulárom, a tak sme ho požiadali o bližšie informácie a možnosť vidieť a vyskúšať predávané auto. Na mail nám ešte v ten deň prišla odpoveď: „dobrý den, Dakujem, za Váš záujem o kúpu svoje auto. Vozidlo nemá žiadne vonkajšie poškodenie a žiadne mechanické problémy. Nikdy som nehodu. Cena je správne a zahrna všetkých daní. Napíšte mi, ak máte stále záujem. Prosím, ak môžete písat v anglictine, pretože som použil preklad webovej stránky. Vdaka! Dieter" Auto zrazu predával nejaký Dieter, nie Pavel.  Povedali sme si však, že sa ešte spýtame, kde by sme si mohli auto prezrieť a vyskúšať. Následne nám prišla odpoveď, že vozidlo je momentálne v Nemecku, prepravná spoločnosť by ho dopravila k nám a my by sme mali 5 dní na rozhodnutie, či máme oň záujem alebo nie...

„Tak to teda nie, tomuto nedôverujem," povedal manžel a aj mne sa to vôbec nepozdávalo. Taký by nás ľahko okabátil. A tak sme hľadali ďalej. Zatelefonovali sme inzerentke zo Senca. Senec ja v susednom kraji, a tak nebol problém skočiť tam a pozrieť sa na inzerované auto. Pri obhliadke sa  manželovi vozidlo pozdávalo, až na skutočnosť, že na počet najazdených kilometrov malo veľmi ojazdené predné pneumatiky. „To viete, majiteľ je mladý človek a viete ako mladí jazdia," znel argument pani Jany. Doklady od auta však so sebou na miesto stretnutia nedoniesla. Majiteľom mal byť jej známy, bývajúci na severe Slovenska, ktorý je momentálne v Anglicku. Keďže ona a jej manžel sa zaoberajú predajom áut, tak sa dohodli, že predaj sprostredkujú oni. Manžel žiadal ešte niečo zľaviť z ceny, a tak sa dohodli, že pani Jana zavolá majiteľovi a potom sa ozve. Ozvala sa s tým, že majiteľ so zľavou súhlasí a stačí, ak pri podpise kupno-predajnej zmluvy zaplatíme 80% ceny a 20% po prepise. To sa manželovi nepáčilo a keďže poznal ŠPZ vozidla, dal si preveriť či auto nie je kradnuté alebo zaťažené exekúciou. Zistilo sa, že majiteľom nie je fyzická osoba ako tvrdila pani Jana, ale lízingová spoločnosť. Takže nie kuchár pracujúci v Anglicku! Tým naša komunikácia s pani Janou skončila. My sme sa už neozvali a neozvala sa ani ona.

Strácala som ilúzie o hodnovernosti predajcov na internetových inzertných portáloch. Aké ľahké je natrafiť na podvodníkov! Podarilo sa mi preto prehovoriť manžela, aby sme zareagovali na inzerát autobazáru. Prišiel nám mail. Vraj, aby sme zavolali na ich bezplatnú linku, kde nám poskytnú viac informácii, prípadne nám vyhliadnuté vozidlo priamo rezervujú, čím získame peknú zľavu. A potom nasledovali tie klasické ubezpečenia, že ich vozidlá nie sú zaťažené finančnými záväzkami a máme doživotnú záruku na pôvod vozidla a číslo karosérie. V prípade, že aj napriek tomu vznikne právna vada, vrátia nám plnú kúpnu cenu. Zároveň nám ponúkli špeciálnu zľavu pri financovaní vozidla na splátky u ich vybraných finančných partnerov.

Zavolali sme. Vyhliadnuté auto z inzerátu už bolo predané. Ponúkli nám auto tej istej značky, rovnaký model s trochu vyššou cenou. Mali sme len prísť do ich pobočky.

V tom čase mi však do oka padol inzerát zo stredného Slovenska, z Podbrezovej. Vnímala som ho už dlhšie, avšak nereagovali sme naň, pretože miesto predaja bolo 200 km od nášho bydliska. V inzeráte bolo uvedené plné meno a priezvisko predajcu a telefonický kontakt naňho. Zavolali sme. Manžel sa opýtal, či je predaj vozidla ešte aktuálny. Prvé slová predajcu boli: „Ešte treba na ňom vymeniť výfuk..." „To by mi neprekážalo, rád by som auto  cez víkend videl. Bolo by to možné?" Bolo. V nedeľu sme si spravili výlet na stredné Slovensko. Vzali sme so sebou aj syna. Predajca bol veľmi seriózny. Všetko nám poukazoval. Vrátane dokladov a servisnej knižky. Priznal, že auto má dosť najazdené, veľa na ňom jazdil. Pneumatiky boli primerane zodrané, avšak jednu - dve sezóny ešte vydržia. Hovoril spontánne a otvorene. Auto predáva, pretože si už kúpil väčšie. Výfuk dá cez týždeň opraviť, zimné pneumatiky prezuť na letné. Manžel si auto dôkladne prezrel a so synom absolvovali aj skúšobnú jazdu.

S majiteľom sme sa dohodli na cene a na tom, že o týždeň pôjdeme spolu vozidlo na dopravný inšpektorát v mieste jeho bydliska prehlásiť na manželove meno. Zaplatíme a auto si prevezmeme. „Vidíš, keď hľadáš, nájdeš a rozoznáš aj poctivého predajcu," vravel mi spokojný manžel cestou domov.

Ten „náš" bol čestný chlap, dobrák od kosti, čo sa potvrdilo nielen pri jednaní, ale i v deň samotného predaja. Všetky dohody dodržal. „Rád som vás spoznal," povedal mu manžel, keď si na záver podávali ruky a on nám prial, aby nám auto dobre slúžilo.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?