Narcis a nezábudka

Autor: Renáta Holá | 10.10.2012 o 21:17 | Karma článku: 9,94 | Prečítané:  571x

Dnes je Svetový deň duševného zdravia  a Liga za duševné zdravie organizuje celoslovenskú informačnú kampaň Dni duševného zdravia a s ňou spojený  9. Ročník zbierky Dni nezábudiek. Preto s veľkou pravdepodobnosťou v uliciach natrafíte na dobrovoľníkov, ktorí vám za váš dobrovoľný príspevok dajú umelú nezábudku. Zbierka sa koná  v uliciach slovenských miest od 10. do 13.októbra 2012 a okrem kúpy nezábudky možno prispieť aj formou SMS alebo priamo na účet Ligy za duševné zdravie. Pripomína vám to Deň narcisov?

Na Deň narcisov dobrovoľne prispievame. Akosi sa nám žiada, veď ide o rakovinu a kto sa s ňou ešte v rodine nestretol, môže byť šťastný. Prispejeme však aj na Deň nezábudiek? Prispejeme na podporu sociálnej integrácie a destigmatizácie ľudí s duševnými ochoreniami ? Peniaze zo zbierky majú ísť  na podporu chránených dielní, chránenej práce a chráneného bývania alebo na podporu vzdelávania ľudí s duševnou poruchou a ich zmysluplného a tvorivého trávenia voľného času.

Ako psychicky chorá som rozmýšľala o mojom znovu zaradení sa do pracovného a spoločenského života. Poviem vám, že udržať si zamestnanie s touto diagnózou sa mi nepodarilo. Rovnako sa mi nepodarilo nájsť si nové zamestnanie, a tak som začala zvažovať samozamestnanie v chránenej dielni. Keď som sa však informovala na úrade práce, vysvitlo, že schvaľovací proces je zložitý a zdĺhavý. Žiaľ, na to, aby som pozháňala všetky potrebné potvrdenia, prešla školením, obhájila projekt v dnešnom byrokratickom svete, na to ja nervy nemám. A tak som to vzdala. A spoločenský život? Mnoho priateľov ma teraz len pozdraví, nenájdu si čas na posedenie, na rozhovor. Snažila som sa dostať i do komunity rovnako postihnutých. Nezapadám. Nebaví ma sťažovať sa, pozorovať sa a dennodenne popisovať príznaky vlastnej choroby. Ešteže mám domov, rodinu - ona je mojou chránenou dielňou, mojím chráneným bývaním. Starostlivosť o rodinu sa stala zmyslom môjho života. Tvorím v kuchyni, vyváram, vypekám, venujem sa deťom, manželovi, či ostatným príbuzným. A čo iné záujmy či spoločenský život? To čo ma bavilo kedysi, ma už tak nebaví. Do kina, divadla, či na turistiku sa dostanem už len zriedkavejšie. Táto časť môjho života je obmedzovaná práve príjmom našej rodiny. Áno, som so svojim životom celkom spokojná. Takto je to teraz.

Nechcem však ani pomyslieť na to, čo by bolo keby som nemala rodinu, čo by bolo, keby ma rodina nechápala, alebo keby som mala len napr. starnúcich rodičov. Aký je život človeka, ktorý má len svoj invalidný dôchodok a je odkázaný na pomoc spoločnosti, na sociálne služby, ktoré mu poskytuje náš štát. A čo nedokáže štát, musia látať rôzne občianske združenia. A na fungovanie a aktivity týchto občianskych združení  prispievajú vyššie spomenuté zbierky. Jednou z nich sú teda i Dni nezábudiek. A tak ak viete, ak vám zvýši euro, dve kúpte si k narcisu aj nezábudku, prispejte. Nie mne, ale ľuďom s duševnou chorobou, ktorí si sami pomôcť nedokážu, lebo oni sú so svojou často doživotnou diagnózou odkázaní na nás, na ľudí okolo nich.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?