S manželom či bez manžela

Autor: Renáta Holá | 25.7.2012 o 21:18 | Karma článku: 11,91 | Prečítané:  3005x

X-tá návšteva psychiatričky. „Sama? Bez manžela? Manžel je v práci, však," začína rozhovor doktorka. Bez manžela - väčšinou chodím bez manžela. Keď je so mnou horšie, sprevádza ma manžel. Jeho názor na to ako v tie „horšie" dni existujem, je vtedy dôležitý. Ako napríklad aj v prípade mojej známej:

Po troch týždňoch hospitalizácie ju prepustili z nemocnoce. Prišla domov.

Hneď prvé dni priniesli prvé roztržky. „Načo si kúpil pomaranče," vyčítala manželovi, „veď tie sa kupujú len na Vianoce a tie ešte nie sú..." „Kde si mi schoval môj hrnček? Už som prehľadala všetky skrinky..." Vedel, že hrnček je niekde v skrinke, však ho tam minule videl a skrinka je plná hrnčekov, môže si vziať aj iný. Keď odišla z kuchyne nedalo mu to, našiel hľadaný hrnček v kúte pri dóze s kávou. Musela si ho tam sama položiť a zabudnúť na to. Pri praní sa znova povadili na dávke aviváže. Svojhlavo tvrdila, že jej tam treba dať viac. Dala podľa seba. Veľa. Aviváž bolo cítiť všade, po celom dome. „Aj vymaľované máme zle, tie farby mi škodia, mali by sme izby premaľovať," alebo „náš dom je prekliaty, musíme sa presťahovať," to sú jej tvrdenia z posledných dní.

Prišiel na to, že lieky, na ktoré ju v nemocnici nastavili, neužíva. Keď jej dohováral, argumentovala tým, že sú to drogy, škodlivá chémia. Veď roky užívala len bylinkové preparáty a jej stav bol v poriadku. Do nemocnice ju vzali len preto, že on to chcel a vybavil. Jej nič nebolo. Všetci sú doma proti nej. Všetko, čo spraví ona, je zlé a tak ako to robia oni, chlapi, je to správne. Snažil sa ju presvedčiť tým, že keď má zápal, že tiež užíva antibiotiká. Je to chémia, no dôležité je, že jej tá chémia pomôže. Vie však, že ju nepresvedčil.

Zajtra ide psychiatričke a on musí isť s ňou, musí tlmočiť svoj pohľad na jej stav a hlavne povedať doktorke, že žena lieky neužíva, hádže ich do koša. Je z toho zúfalý, on ju nedokáže odkontrolovať. Bojí sa, že to s ňou zas bude horšie.

„Keď manželka nechce brať lieky, bude chodiť na injekcie," rozhodla psychiatrička, „a keď si ani potom nedá povedať, dáme ju na uzavreté oddelenie."

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Štát chce rozbehnúť elektromobilitu. Zadotuje kúpu áut

Úspešnosť dotácie je dnes otázna. V Nemecku sa skončila fiaskom. Tam mali dostať peniaze vo výške štyritisíc eur.

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.

PLUS

Úder z neznámeho sveta. Ako vnímali križiacke výpravy moslimovia

Veľká vojna z pohľadu nepriateľa Európy.


Už ste čítali?