Neľahký údel

Autor: Renáta Holá | 8.4.2012 o 22:04 | Karma článku: 11,09 | Prečítané:  1145x

Je Veľká noc a moji muži zajtra obídu jeden dom, kam každoročne chodia polievať. Keby tam totiž išli, žiadnu ženu, ktorú by mohli poliať, by v ňom nenašli. Býva tam totiž jediná, a to moja teta a tá je už týždeň v nemocnici na psychiatrii.

Minulý víkend si s ňou chlapi nevedeli dať rady. Rozprávala nezmysly a podobne nezmyselne aj konala. Museli ju strážiť. Obom, synovi i mužovi , bolo jasné, že znova ochorela, že jej mozog zas produkuje bludy a halucinácie, že hneď v pondelok treba s ňou zájsť k lekárovi.

Lenže ona nechcela. Nechápala, nevidela dôvod návštevy lekára. Až keď pre ňu prišla sanitka, poddala sa. Ani sa neprezliekla, nič si nebrala so sebou, iba v teplákoch, tričku a šľapkách nastupovala do sanitky. „Vezmi si aspoň ponožky," podal jej muž ponožky, keď si všimol, že má bosé nohy. A tak si ich vzala, niesla ich v ruke. Keď nastupovala, nezabudla mužovi vmiesť do tváre výčitku: „Už si spokojný?!"

Jej príbeh mi rezonuje. Silno mi pripomína moje hospitalizácie a psychické naladenie pred nimi. Nielen preto, že som ochorela prvýkrát tiež v čase Veľkej noci, ale aj preto, že neraz som do nemocnice nechcela isť. Bol to práve tento strýko, ktorého musel môj muž raz zavolať, aby mu prišiel pomôcť odviesť ma do nemocnice, pretože naposledy som sa počas jazdy pokúsila mužovi vystúpiť z auta. Strýko šoféroval , môj muž sedel pri mne a obaja celú cestu počúvali môj monológ o tom, že na tú psychiatriu patrí môj muž a nie ja. Toľko výčitiek, čo som vtedy adresovala svojmu mužovi, toľko sa mu dokopy neušlo počas všetkých dní nášho manželstva. Dokonca som pred nástupom do auta vbehla do obchodu, chtiac kúpiť manželovi pyžamo do nemocnice, čo som bola tak presvedčená, že tam patrí práve on a nie ja.

Žiaľ, majú to tí naši partneri s nami psychicky chorými ťažké. Človek nevie či má v takomto prípade ľutovať postihnutú ženu a či muža, ktorý má s ňou starosti. Postihnutá je celá rodina. Ostáva len dúfať, že na psychiatrii chorému človeku pomôžu dostať sa z najhoršieho a v ambulantnej liečbe sa podarí jeho stav stabilizovať.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KULTÚRA

Krv na kancelárskom papieri. Slovenské krimiseriály sú mimo

Prečítajte si dôvody, prečo sa na naše krimi nedá pozerať.


Už ste čítali?