Reportáž a jej genéza

Autor: Renáta Holá | 3.12.2011 o 22:07 | Karma článku: 7,39 | Prečítané:  1403x

Cez odkazový systém blogu ma oslovila redaktorka z televízie: „Dobrý deň, pani Renátka, chcela by som nakrútiť reportáž o predsudkoch a možnostiach liečby psychických chorôb. Súhlasili by ste s účinkovaním v mojej reportáži?" Následne som sa dozvedela bližšie informácie:

„Téma: psychické choroby, aké to je, žiť s takouto diagnózou? Ako ste sa o chorobe dozvedeli, aké to malo príznaky? Ako sa k vám ako k psychicky chorej pacientke stavia okolie? Psychické choroby sú stále u nás tabu, veľmi sa o nich nehovorí, ľudia sa na ne často vôbec neliečia a preto majú rýchly spád. Ako to ovplyvňuje váš život (súkromie, práca). Aké sú možnosti liečby? Je vaša choroba vyliečiteľná? Aké máte prognózy?

Prosím o súhlas, možno by sa nám podarilo spoločnými silami preklenúť tabu, obavy a nevedomosť, ktoré sú v našej spoločnosti voči chorobám psychiky."

Oslovilo ma to, veď o o to mi ide i v mojich článkoch v rubrike psychika, tak prečo nesúhlasiť, i keď ide o reláciu Reflex na TV Markíza, ktorú sledujem len očkom na návšteve u mamy, no sleduje ju i moja teta, moji známi i neznámi.

V ďalšom maili, kde sme si ujasňovali podrobnosti nakrúcania, som sa dozvedela:

„ Okrem vás by sme potrebovali aj vašich rodinných príslušníkov (manžela, syna, prípadne súrodencov). Ako sa oni pozerajú na vaše ochorenie, čo to pre nich znamená, kedy vidia, že potrebujete pomoc... Kto je váš lekár, ktorý dobre pozná diagnózu. Skontaktovala by som aj s nim."

Nik z rodinných príslušníkov v relácii nechcel účinkovať a pravdupovediac po zvážení a zhliadnutí niekoľkých príbehoch o chorých aktéroch relácie, som s účinkovaním príbuzných v Reflexe ani ja nesúhlasila. Nechcela som, aby relácia vyznela ako smutný príbeh o trápení psychicky chorej ženy a jej rodiny.

Ani  moja psychiatrička po skontaktovaní s ňou sa nechcela k problému vyjadriť. A tak som sa nazdala, že nakrúcanie padá.

„Nie, nie, nie. určite to nepadá. Dohodnime si termín," bolo v ďalšom maili redaktorky.

V následnom telefonáte s redaktorkou som sa dozvedela, že asi dve hodinky sa budeme len rozprávať a oni z toho spravia reportáž na 4 minúty.

Príbuzní to nechali na mňa, no pre istotu nechceli byť v čase nakrúcania doma. A tak sme si s redaktorkou dohodli termín a miesto nakrúcania. Kontaktovala som i moju psychiatričku, ktorá sa pred kameru nechcela vyjadriť, no mňa v tom podporila. Preto do reportáže oslovili mne neznámu psychiatričku.

„Dopadne to ako to dopadnúť má," povedala som si a deň pred nakrúcaním som napiekla muffiny a očakávala nezvyčajnú návštevu. Pred kamerou som mala rešpekt a nečakanú trému, no šlo to. Možno ste to toho 24.11.2011 postrehli, možno nie, možno so mnou súhlasíte a možno nie, no mnoho mojich známych z radov pacientov sa s psychickým ochorením nezdôveruje - hlavne na pracovisku, medzi známymi a o niektorých to dokonca nevie ani ich rodina. Prečo to taja? Boja sa predsudkov a problémov, ktoré by si zverejnením svojej choroby mohli spôsobiť. Ja o tom hovorím a snažím sa hovoriť aj za nich, a to  nielen v spomínanom reflexe, ale aj na svojom blogu. O tom ako sa mi to darí, hovoria i Vaše diskusie a reakcie ľudí z môjho okolia.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?