Zanedbávanie povinnej školskej dochádzky školopovinných detí

Autor: Renáta Holá | 14.11.2011 o 7:47 | Karma článku: 8,32 | Prečítané:  2017x

Stretala som sa s tým roky. Najprv som to prejednávala ako priestupky. Nevidela som v tom žiadny zmysel. Škola oznámila zanedbávanie výchovy zo strany rodičov (väčšinou sociálne odkázaných), nakoľko dieťa buď neprihlásili na povinnú školskú dochádzku alebo malo kopec neospravedlnených vyučovacích hodín.

Výsledkom bolo pojednávanie, rozhodnutie orgánu a pridelenie pokuty rodičom, samozrejme pokuty ťažko vymožiteľnej, pretože z 99.9% šlo o občanov sociálne odkázaných, a kde nič nie je, ani čert neberie. A oni (rodičia záškolákov) si boli toho vedomí. Na pojednávaní prisľúbili, že deti do školy už chodiť budú. Boli sme radi, ak sme ich na „prietupkovom" o nejakú dobu nemali znova.

V čase, keď som pracovala na „sociálnom" na zamedzenie záškoláctva sa zaviedlo zastavenie výplaty prídavku na dieťa rodičom a jeho následné poukazovanie obci. Spočiatku rodičia chodili a žiadali prídavky späť s už tradičným prísľubom, že na dochádzku detí do školy už dohliadnu. Neskôr, keď zistili, že pracovník obecného úradu im za prídavok na dieťa nakúpi potraviny alebo vydá poukážku na ne, prestali chodiť a sľubovať. Zvykli si a zariadili sa podľa toho.

Dnes som sa s riešením záškoláctva stretla znova, hoci už nepracujem ani „na prietupkovom" , ani „na sociálnom". Prišli rodičia detí, záškolákov, a hľadali pána Š. Pán Š. istý čas pracoval pre rómske občianske združenie. Jeho kancelária susedí s tou našou. Neviem, čo bolo jeho náplňou práce, čo nie, ale v kuse ho vyhľadávali sociálne odkázaní so svojimi problémami. Raz potrebovali požiadať o splátkový kalendár na pôžičku, raz napísať odvolanie ohľadom nepriznania dôchodku do sociálnej poisťovne, raz vybaviť, aby im znova zapli elektriku...

Keďže pán Š. už pre občianske združenie nepracuje a vedľa v kancelárii nesedí nik, kto by ho nahradil, takmer denne nám na dvere zaklopú ľudia s otázkou, kde by pána Š. našli. Keďže nevieme, a keď už máme dvere otvorené, žiadajú nás: „ Zavolajte! Napíšte!"  Tak tomu bolo i dnes. Chceli napísať odvolanie na súd, pretože ich, rodičov, súd zbavil rodičovských práv. A dôvod? Deti si neplnia povinnú školskú dochádzku od roku 2001, a tak súd uznal, že deti vedú k záhaľčivému spôsobu života a rodičovské práva im odobral - po desiatich rokoch záškoláctva niekoľkých detí.

„ Pani, napíšte, nám to, zaplatíme, lebo inak nám deti zoberú," žiadali.

„A čo by ste chceli napísať ako dôvod odvolania?" spýtala som sa zo zvedavosti. Zaznelo to klasické, že sa postarajú, aby deti do školy už chodili. „Neskoro," skonštatovala som  a pravdupovediac v duchu ma potešilo, že sa v tomto smere ľady pohli, hoci to trvalo 10 rokov a niekoľko detí  im už stihlo „odrásť".

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Voliči chcú odchod Kaliňáka a Fica z Bonaparte. Smer bez zmien bude padať ďalej

Na decembrovom straníckom sneme v Prešove bude Smer v najhoršej kondícii od svojho vzniku v roku 1999.

EKONOMIKA

Smer nechce vyšetriť ďalšiu kauzu

Za to, aby sa na financovanie predsedníctva pozrel NKÚ nehlasoval nikto zo Smeru.

ŠPORT

Kuzminovej vyšiel návrat a skončila v prvej desiatke

Víťazkou druhého šprintu sezóny sa stala Laura Dahlmeierová.


Už ste čítali?